פגיעה עצבית אחוזי נכות – מה שחשוב לדעת!

פגיעה עצבית אחוזי נכות

מאת עורך דין אלי מאור, עורך דין לענייני נזקי גוף

מניסיוני בייצוג אישי של מעל 1,000 תביעות במשך כ-20 שנה, כעורך דין לענייני נזקי גוף, של תביעות נזיקין ונזקי גוף בפרט, נוכחי לדעת שבמקרים של פגיעה עצבית, אחוזי נכות עשויים להשתנות בצורה משמעותית בין מקרה ומקרה, לעיתים בחפיפה עם אחוזי נכות אורתופדית, לעיתים יעמדו בפני עצמם ויקנו אחוזי נכות רפואית משוקללת משמעותית, ולעיתים בתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי נפגעי עבודה אף עשויים להעלות את סה"כ אחוזי הנכות הרפואית למעל 20% מה שיקנה למבוטח או לנכה קצבה חודשית קבועה מהמוסד לביטוח לאומי.

במאמר זה אסקור מספר סיטואציות אפשריות בין אם מדובר בתאונת עבודה או תאונת דרכים או תאונת תלמידים או תאונה ברשות הרבים, שאינן ממצות, לקבלת אחוזי נכות בגין פגיעה עצבית, כאשר התייחסותי היא במטרה להשיג בגין פגיעה עצבית אחוזי נכות קבועים וזאת מעבר לאחוזי הנכות הרפואית הזמניים שניתנים בד"כ לפרק זמן קצר.

פגיעה עצבית אחוזי נכות – ראשית מה לעשות?  

מעבר לפנייה הראשונית לעורך דין לענייני נזקי גוף, על מנת לקבל הסבר מקיף בדבר מסלולי התביעה האפשריים בתביעת נזקי גוף ו/או תביעת נזיקין, יש ראשית לבדוק האם הטיפול ע"י רופא מקצועי אורתופד הינו ממצא או האם נדרשת גם בדיקה אצל מומחה רפואי בתחום הנוירולוגי. 

גם כאן במקרים של פגיעה עצבית, ישנה חשיבות לבדוק את תחום התמחותו הפרטני, ספציפי ומדויק של הנוירולוג המטפל לעומת הפגיעה הצבעית שבגינה יש לתבוע אחוזי הנכות הרפואית, שכאן לדוגמא ישנם נוירולוגים שהם מומחים להפרעות תנועה, נוירולוגים שמומחים להפרעות זיכרון, נוירולוגים שהתמחותם היא בכאבי ראש ומגרנות וכמו גם נוירולוגים שהתמחותם היא במחלות נוירולוגיות כגון אלצהיימר, טרשת נפוצה ועוד.

כך לדוגמא מניסיוני כעורך דין לענייני נזקי גוף, לדוגמא בשני מקרים של תביעות בשל פגיעה עצבית, אחוזי נכות רפואית שונים נתנו בכל תביעה ותביעה ושני הנפגעים שיוצגו על ידי הופנו על ידי לנוירולוגים מומחים שונים בעלי התמחות רפואית שונה.

פגיעה עצבית אחוזי נכות – גפיים עליונים

במקרים של פגיעות בחלק הגוף העליון או ב"גפיים העליונים" אחוזי הנכות בגין פגיעה עצבית יקבעו בהתאם לסעיף 31 לתקנות המוסד לביטוח לאומי, שהוא בעצמו מתחלק לסעיפים ותתי סעיפים שכל תת סעיף מקנה אחוז נכות רפואית שונה.

כך לדוגמא, ישנם סעיפים בגין פגיעה עצבית אחוזי נכות יפסקו על פגיעה בעצבי הצוואר, וישנם סעיפים על פגיעה בעצבים של הידיים שהם לדוגמא העצב המדיאני או העצב הרידאלי וכאן חשוב לשים לב שכל סעיף מתחלק גם הוא לשתי אפשרויות של שמאל או ימין, הבא להבהיר כי כאשר מדובר ביד הדומיננטית בחלק גדול ממקרים של פגיעה עצבית אחוזי הנכות יהיו שונים בגין פגיעה עצבית ביד דומיננטית לבין פגיעה עצבית ביד השניה שאינה דומיננטית, קרי ביד הדומיננטית אחוזי הנכות יהיו גבוהים יותר.

פגיעה עצבית אחוזי נכות

פגיעה עצבית אחוזי נכות – חבלת ראש

במקרים של חבלת ראש משמעותית כמו לדוגמא HEAD CONCCUSION יש לראות אם נותרה פגיעה נוירו- קוגניטיבית שבגינה ניתן לתבוע אחוזי נכות רפואית. סעיף 32א לתקנות מוסד לביטוח לאומי שכותרתו תסמונות נוירו פסיכיאטריות והפרעת קשב התפתחותית מציין את הפגיעה הקוגניטיבית הנדרשת על מנת לקבל בגין פגיעה עצבית אחוזי נכות, כאשר מופיעים בפירוש פגיעה קוגניטיבית בזיכרון, פגיעה קוגניטיבית בקשב ופגיעה קוגניטיבית בתפקודים הניהוליים של הנפגע.  

כלי חשוב בעניין זה על מנת לדעת את מידת חומרת חבלת הראש, הינו הכלי ההדמייתי, קרי בדיקות עזר הדמייתיות, כגון בדיקות CT ראש, MRI ראש או מיפוי מח, שאליו בד"כ מפנה נוירולוג בחשד לפגיעה קוגניטיבית לאחר תאונה או מחלה וזאת לאחר בדיקה קלינית מקיפה במרפאתו, הן בדיקה פיזיקלית גופנית והן ע"י מבחנים ושאלות בע"פ שאמורות להחשיד את הנוירולוג המטפל בדבר קיומו של ליקוי בתחום הקוגניטיבי אם לאו.

פגיעה עצבית אחוזי נכות – גפיים תחתונים

במקרים של פגיעה עצבית אחוזי נכות בגין פגיעה עצבית בגפיים התחתונות, מניסיוני כעורך דין לענייני נזקי גוף, עשויה להיות חפיפה עם נכות אורתופדית ובמקרים רבים הניזוקים או הנכים מתמקדים בנכות האורתופדית המצריכה במקרים רבים גיבוס, ניתוח, טיפולי פיזיותרפיה, טיפולי הידרותרפיה, מעקב רפואי ונוטים "לזנוח" את הנכות העצבית נוירולוגית הנלווית אליה ובמקרים רבים מופיעה שבועות או אף חודשים לאחר התאונה הראשונית.

סעיף 32 לתקנות המוסד לביטוח לאומי על סעיפיו ותתי סעיפיו, הוא זה שמגדיר את אחוזי הנכות העצביים לפי סוג הליקוי, מידת חומרתו וטיבו כאשר כאן אין משמעות אם הליקוי הינו ברגל שמאל או ברגל ימין לעניין גובה אחוזי הנכות (אין את מבחן "הדומיננטיות" כמו בידיים).    

כך לדוגמא, קיימים סעיפי ליקוי בגין פגיעה בעצב הסכיאטי, בגין פגיעה בעצב הפמוראלי וכמו גם בגין פגיעה בעצב פרונאלי.

במרבית הסעיפים נדרש מעבר לפגיעה עצבית המודגמת לדוגמא בבדיקת EMG גפיים תחתונות, גם קיומה של חולשה בגפיים התחתונות בבדיקה קלינית של הרופא בוועדה רפואית כאשר הדירוג המקסימאלי הינו 5, וככל שהציון הינו נמוך יותר כך אחוזי הנכות יהיו גדולים יותר, לדוגמא חולשה עצבית בבדיקה קלינית של 2/5 תקנה בד"כ אחוזי נכות גבוהים בהרבה יותר מאשר חולשה עצבית בדרגה של 4/5 בבדיקה קלינית בוועדה רפואית או ע"י מומחה רפואי מטעם בית משפט.

עורך דין אלי מאור הינו עורך דין נזקי גוף, בעל ניסיון של כ- 20 שנים בטיפול של מעל 1,000 תביעות נזיקין וכן תביעות בגין נזקי גוף נגד חברות ביטוח והמוסד לביטוח לאומי ומשרד הביטחון לרבות ובפרט תביעות לנכות רפואית בגין פגיעה עצבית, ובעברו ועד לפני 12 שנים ייצג גם חלק מחברות הביטוח בישראל ובמקביל גם תובעים פרטיים, וכן כיהן כרכז אקדמי בתחום של דיני נזיקין וביטוח לרבות ובפרט בתביעות של נזקי גוף במכון להשתלמויות של לשכת עורכי הדין.

כמו כן, העביר בין היתר באופן אישי הרצאות, ימי עיון מותאמים במיוחד לציבור לעורכי דין נזיקין בתל אביב ובכל רחבי הארץ, בתחום דיני נזיקין וביטוח ודיני רשלנות רפואית וזאת בין היתר של פרקטיקת עורך דין לענייני נזקי גוף בניהול תביעת נזיקין וביטוח ופרקטיקה בניהול תביעת תאונת עבודה או תביעת תאונת דרכים, ופרקטיקה בניהול של תביעות רשלנות רפואית, וזאת כאמור במגוון ערים בישראל.

עו"ד אלי מאור מטפל ומייצג באופן אישי בתביעות לפגיעה עצבית להשגת אחוזי נכות רפואית, והמשמעות של באופן אישי הוא ייצוג שלו בכל תביעת נזקי גוף בעצמו, מתחילתה ועד סופה, קרי עד לקבלת פיצויים כספיים מקסימליים לידך, ולו המלצות רבות ומגוונות לאחר ייצוג של ניזוקים בארץ ובחו"ל, מזה כאמור למעלה מ- 20 שנים.

מעוניינים בהגשת תביעה בשל פגיעה עצבית להגשת אחוזי נכות רפואית?

נגרמה לכם פגיעה עצבית עקב תאונת עבודה? נגרמה לכם פגיעה עצבית עקב תאונת דרכים? עורך דין אלי מאור הינו כאמור, עורך דין לענייני נזקי גוף, מומלץ ומוכר, בעל ניסיון מקצועי רב ומגוון, עם הידע והכלים הנכונים והמדויקים ביותר לסייע לכם וללוות אתכם באופן אישי, לאורך כל הדרך עד לקבלת מלוא הפיצויים המגיעים לכם ע"פ הדין בישראל. הניסיון הרב, הידע, המקצועיות, הקשרים המגוונים עם מומחים רפואיים בכירים רלבנטיים; נוירולוגיים אורתופדיים ופסיכיאטריים, וההקפדה על היחס האישי והמסור לכל לקוח ולקוח, מאפשרים לעורך דין אלי מאור, עורך דין לענייני נזקי גוף, להעניק לכם בעצמו את השירות הטוב ביותר.

לפניה אישית ודיסקרטית ללא התחייבות, ניתן לפנות למשרד עו"ד אלי מאור בטלפון: 03-5798080, או פניה למשרד עו"ד אלי מאור בסלולר: 058-4771125, או פניה אישית בדואר אלקטרוני לעיניו של עורך דין לענייני נזקי גוף אלי מאור בלבד: maor@maor-law.com

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תביעת נזיקין

עו״ד אלי מאור

עו”ד אלי מאור בעל מוניטין, ניסיון והמלצות רבות בתביעות נזיקין (נזקי גוף) מול חברות ביטוח, בתי וקופות חולים, ביטוח לאומי ומשרד הביטחון, המייצג תובעים בלבד.

צרו עימי קשר
מאמרים ופרסומים
דילוג לתוכן