ביטוח לאומי – תאונת עבודה, איך מומלץ להגיש תביעה?

ביטוח לאומי – תאונת עבודה, איך מומלץ להגיש תביעה?

מאת: עו"ד אלי מאור, עורך דין לתאונות עבודה

מתי קיימת עילה ו/או זכות לפניה של נפגעי עבודה לביטוח לאומי בגין תאונת עבודה? באלו מקרים מומלץ לתבוע את ביטוח לאומי.

תאונת עבודה, האם יש פרק זמן קצוב לתבוע עבור נפגעי עבודה, ואם כן מהו? במסגרת ניסיוני כמי שמייצג באופן אישי תביעות לביטוח לאומי – בגין תאונת עבודה, בלמעלה ב-1,000 תביעות בתחום של נזקי גוף ומעל 20 שנות ניסיון בייצוג אישי, אפרט במאמר זה את המלצותיי לנפגעי עבודה, במקרים שיש לפנות לביטוח לאומי תאונת עבודה, מה מומלץ לבצע וממה מוטב להימנע והחשוב מכל בעיניי, איך הדברים נראים ו/או מבוצעים הלכה למעשה מהצד של המוסד לביטוח לאומי.     

תביעת תאונת עבודה בביטוח לאומי – מה לעשות תחילה?

בראש ובראשונה כשנגרמת תאונת עבודה יש לפנות לטיפול רפואי ולציין מפורשות שהמדובר בתאונת עבודה. כאן חשוב לציין שתאונת עבודה היא לא רק תאונה שמתבצעת במהלך העבודה, אלא גם לדוגמא תאונת דרכים בדרך לעבודה, תאונת דרכים בחזרה מהעבודה, תאונת עבודה שנגרמת גם להולך רגל בדרך לעבודה כתוצאה מנפילה לבור לדוגמא, וכמו גם תאונת עבודה במהלך השתלמות מטעם העבודה ו/או בדרך להשתלמות מטעם המעביד.

לפיכך, לא משנה אם פניתם לחדר מיון בבית חולים או למוקד קופת חולים או למרכז רפואי "בטרם" או לרופא משפחה או לאורתופד בקופת החולים, חשוב לבצע שני דברים מיידית, באם רוצים הכרה בתאונה כתאונת עבודה בביטוח לאומי:

  1. לפנות מיידית לגורם רפואי וככל שלא ניתן באותו היום, אז לכל הפחות תוך 48 שעות מיום תאונת העבודה.
  2. לציין שהמקרה אירע בזיקה לתאונת עבודה, ולוודא בטרם השחרור מהגורם הרפואי, לאחר שמקבלים את המסמך הרפואי לידכם, שאכן הדברים שציינתם בעל פה, נרשמו בצורה מדויקת וכזו המשקפת את המציאות לאשורה.  

דמי פגיעה – איך להגיש תביעת תאונת עבודה בביטוח לאומי?

כאשר יש בידכם את המסמך הרפואי המאשר בין היתר כי התאונה הינה תאונת עבודה, יש לבצע את הדברים הבאים, הכל בהתאם לשלבים המפורטים, וזאת לפי סדר כרונולוגי, כאשר כמובן שמדובר ברשימה שאינה ממצא לנפגעי עבודה, וכמובן שמומלץ בהחלט לפנות ליעוץ משפטי פרטני בכל מקרה ומקרה, וכדלקמן:

  1. לקבל מסמך רפואי בסמוך לתאונת עבודה ולוודא שהוא משקף את פרטי תאונת העבודה, בין היתר, יום מדויק, שעה מדויקת, נסיבות מדויקות.
  2. לקבל פרטי עדים לתאונה. אם מדובר בתאונת עבודה שהיא תאונת דרכים, אזי לדאוג להוציא "אישור משטרה". אם כתוצאה מנפילה לבור לדוגמא, מי שראה אתכם במהלך הנפילה, סייע לכם לקום, הזמין אמבולנס וכדומה.
  3. לפנות למעביד לצורך חתימתו על טופס בל/250 לשכיר, לצורך הכרה בתאונה כ"תאונת עבודה".
  4. להגיש את הטופס בל/250 החתום ע"י המעביד לקופת החולים ולדאוג לעדכן את הקופה שמדובר בתאונת עבודה, לכל דבר ועניין.
  5. לפנות לרופא משפחה ו/או אורתופד ו/או פנימאי מטפל, לקבלת תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה. במקרים של נפגעי עבודה המצויים באשפוז בבית חולים או באשפוז בבית חולים שיקומי כמו בית חולים לוינשטיין או בית חולים רעות אזי ניתן לבקש מעובדת סוציאלית של המחלקה לסייע בעניין זה.
  6. לדאוג לצרף לתביעה להכרה בתאונה כ"תאונת עבודה" את כל המסמכים הרפואיים הרלבנטיים , בין אם אתה שכירים ובין אם אתם עצמאיים להחתים המעביד/רואה החשבון של החברה, על בל/211 ולצרף אליו את כל המסמכים, בהתאם להוראות המוסד לביטוח לאומי. 

נפגעי עבודה – מה ביטוח לאומי בודק?

חשוב מאוד לנפגעי עבודה לדעת איך הדברים מתבצעים בפועל ע"י המוסד לביטוח לאומי ומהצד של ביטוח לאומי. כמי שמייצג באופן אישי למעלה מ-20 שנים, אני למדתי להכיר את ההדגשים החשובים מטעם המוסד לביטוח לאומי, ובאילו מקרים מתבצעת דחיית תביעת תאונת עבודה בביטוח לאומי ובאיזה נימוק.

כך לדוגמא עצמאי, בעלים של "פיצוציה" שהגיע אלי כבר עם מכתב דחייה מטעם המוסד לביטוח לאומי בשל פגיעה בברך, ולא הבין מדוע המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו, כאשר פנה לראשונה לטיפול רפואי רק מספר שבועות לאחר תאונת העבודה ולא מיידית.

או לדוגמא, עובד בחברת שליחויות, שעבר תאונת דרכים והגיע אלי עם מכתב דחייה להכרה באיבר של כתף לעומת כף יד שהוכרה, מאחר ובמסמכים הרפואיים שצירף לתביעה לביטוח לאומי, לא היו מצוינות כלל תלונות על כאבים או מגבלות בכתף אלא רק בכף היד, וזהו דבר שהוא הרגיש, ולכן ציין זאת בטופס בתביעתו להכרה בתאונה כתאונת עבודה למוסד לביטוח לאומי.

דוגמאות אלו ממחישות איך בתום לב, ומבלי להבין את הדין הקיים ולנהוג לפיו, נפגעי עבודה נדחו ע"י המוסד לביטוח לאומי, אך ורק כי לא פעלו בהתאם לכללים ו/או לחוקים הרלבנטיים, כאשר אין ספק שתביעתם הינה עובדתית, תביעת אמת.

בד"כ במקרים בהם מוגשת תביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה ולתשלום דמי פגיעה (טופס בל/211) פקיד התביעות בודק אם כל המסמכים שיש לצרף לתביעה, מצורפים, וכן את תקינות המסמכים. מה משמעות בפועל?

כך לדוגמא, טיפלתי בתביעה של בעל מוסך עצמאי שהגיש תביעה בגין תאונת עבודה ופנה אלי לאחר שכעס כי לא קיבל שום תשלום מביטוח לאומי, חרף העובדה שהיה בחופשת מחלה למשך 3- חודשים בגין תאונת עבודה קשה.

מבדיקה שערכתי בתיקו הרפואי ותביעתו למוסד לביטוח לאומי, גיליתי שרופא המשפחה בתעודה הרפואית הראשונה לנפגע בעבודה, לא ציין את האבחנה הרפואית (זה בשפה באנגלית מצידה השמאלי של התעודה – א.מ.), ובמקרה שלו שבר מרוסק של הכתף הימנית, ולאחר ששוחחתי עם רופא המשפחה הוא נאות לתקן את התעודה הרפואית ולהוסיף אבחנה רפואית כדין, והתעודה הוגשה שוב על ידי למוסד לביטוח לאומי, ואותו בעל מוסך קיבל תשלום עבור דמי פגיעה בגין תאונת עבודה בסכום של למעלה מ- 40,000 ₪… 

איזה עורך דין לתאונת עבודה מומלץ לשכור?

בראש ובראשונה אציין שמניסיוני במשך למעלה מ-20 שנים בתור עורך דין נזקי גוף בפרט ובתחום הנזיקין בכלל, תמידי המלצתי בתוקף לא להסס כבר בשלב הראשוני להתייעץ ולו באופן טלפוני עם עורך דין תאונות עבודה מנוסה מוכר, כזה שאתה יודעים שעיקר התמחותו הינה במקרים של תאונות עבודה.

מניסיוני, עורך דין לתאונת עבודה צריך כבר בשלב הראשוני לסייע לנפגעי עבודה במתן ההכוונה ראשונית במסגרת הליך ההכרה הראשוני לתאונת עבודה מול המוסד לביטוח לאומי לתביעה דמי פגיעה קרי, ימי מחלה עד 91 יום, למוסד לביטוח לאומי, זאת במקרים של תאונת עבודה.

כן חובה על עורך דין המומחה בתאונת עבודה להסביר לנפגע בעבודה איך הדברים מתבצעים הלכה למעשה מנקודת המבט של המוסד לביטוח לאומי ולא רק מנקודת המבט שלו, כלומר מהם כללי המשחק הלכה למעשה, שעליו לפעול על פיהם לאחר שנפגע בתאונת עבודה, וזאת הן על מנת לקבל הכרה מלאה בתביעתו, והן על מנת בהמשך הדרך לזכות באחוזי נכות רפואית קבועים מקסימאליים במוסד לביטוח לאומי.

אציין שכבר בשלב ראשוני זה אני נוהג ל"הכין את הקרקע" עבור נפגעי עבודה מניסיוני, בראי קדימה לעתיד, לביסוס תביעתם לנכות מעבודה בהמשך הדרך במוסד לביטוח לאומי כמו גם תביעתם לפי תקנה 15, תביעתם לפי תקנה 18 א' ועוד…

מעוניינים להגיש תביעת תאונת עבודה בביטוח לאומי? מחפשים עורך דין מומחה לתאונת עבודה שהינו מוכר ומומלץ? אתם מוזמנים ליצור קשר אישי ישיר ודיסקרטי עם עו"ד אלי מאור, מומחה לתאונות עבודה, ולקבל ייעוץ אישי, משפטי ומקצועי של עו"ד תאונות עבודה מנוסה ומוכר.

עו"ד אלי מאור ילווה אתכם לאורך כל השלבים, החל מההנחיות הראשוניות לגבי אופן ההתנהלות המומלץ החל משלב תביעת תאונת עבודה ימי מחלה או תאונת עבודה דמי פגיעה, ועד קבלת תשלום תאונת עבודה, וזאת דרך מתן ייעוץ משפטי מפורט ושוטף לגבי כל הזכויות שלכם כנפגעי עבודה ולרבות הכנתכם לבדיקות בפני ועדה רפואית בביטוח לאומי תוך דאגה אישית שמלוא הזכויות שלכם אכם ימומשו כדין. 

לפניה אישית ודיסקרטית ללא התחייבות, ניתן לפנות לעורך דין אלי מאור: בטלפון: 03-5798080, או לעו"ד אלי מאור בסלולר: 058-4771125, או פניה אישית ומפורטת בדואר אלקטרוני לעיניו של עו"ד אלי מאור בלבד: maor@maor-law.com

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תביעת נזיקין

עו״ד אלי מאור

עו”ד אלי מאור בעל מוניטין, ניסיון והמלצות רבות בתביעות נזיקין (נזקי גוף) מול חברות ביטוח, בתי וקופות חולים, ביטוח לאומי ומשרד הביטחון, המייצג תובעים בלבד.

צרו עימי קשר
מאמרים ופרסומים
דילוג לתוכן