ועדה רפואית ביטוח לאומי

ועדה רפואית ביטוח לאומי

מאת: עו"ד אלי מאור, עורך דין ביטוח לאומי

כמי שייצג באופן אישי בועדה רפואית ביטוח לאומי במהלך 20 שנות ניסיוני מעל 1,000 תביעות בתחום נזקי גוף, אני נשאל באופן תדיר איך ניתן להכין את התיק בצורה הטובה ביותר בטרם ועדה רפואית ביטוח לאומי, במהלך ועדה רפואית ביטוח לאומי וכמו גם לאחר קבלת פרוטוקול ועדה רפואית ביטוח לאומי.

להלן מספר סוגיות שעולות תדירות מניסיוני כעורך דין ביטוח לאומי ומי שמייצג נפגעי תאונות עבודה בביטוח לאומי, שכמובן אינן מהוות תחליף ליעוץ משפטי ספציפי המתייחס לכל מקרה לגופו:

זומנתי לועדה רפואית ביטוח לאומי – מה עלי לעשות?

ככל שישנו ייצוג של עורך דין ביטוח לאומי, עליך להודיע לעורך הדין ביטוח לאומי על זימון לועדה רפואית ולוודא אתו שאכן כל המסמכים הרפואיים ו/או המשפטיים ו/או חוות הדעת הרפואיות הנדרשות לועדה רפואית, אכן מצויים בידכם וכמו גם עליך לפנות לעורך דין בביטוח לאומי המייצג אותך על מנת שייפגש איתך קודם למועד ועדה רפואית ביטוח לאומי וישריין את מועד הועדה הרפואית ביומנו על מנת שיוכל להתייצב איתך לועדה רפואית בביטוח לאומי, ולטעון בשמך ועבורך את כל הטענות העובדתיות ו/או הרפואיות והמשפטיות שיש לטעון.

איך הדברים מתנהלים בפועל בועדה רפואית ביטוח לאומי?

בד"כ ועדה רפואית ביטוח לאומי הינה ועדה המורכבת לכל הפחות משני גורמים: פקיד תביעות מטעם המוסד לביטוח לאומי, שהוא זה שבד"כ שואל את הניזוק שאלות שונות וכמו כן ממלא את פרוטוקול ועדה רפואית ביטוח לאומי, בהתאם לדברים שהניזוק משיב לו וכמו גם מחתים את הניזוק על פרוטוקול ועדה רפואית ביטוח לאומי לאחר שהוא מסיים לכתוב ולאחר מכן גם כותב בפרוטוקול ועדה רפואית ביטוח לאומי את ממצאי בדיקתו של הניזוק המוכתבים לו ע"י רופא הועדה הנוכח בועה הרפואית גם כן.

בהתאם לניסיוני, שתי הועדות הרפואית ביטוח לאומי הפופולאריות ביותר, הן ועדה רפואית המורכבת ממומחה לאורתופדיה או ועדה רפואית המורכבת מאורתופד ונוירולוג גם יחד, הבודקים רפואית את הניזוק יחדיו או כל אחד מהן לחוד בהתאם לשיקול דעתם בועדה הרפואית עצמה.

פרוטוקול ועדה רפואית ביטוח לאומי, מה חשיבותו?

חשיבותו של פרוטוקול ועדה רפואית היא מכרעת, ולא רק בתביעות של תאונות עבודה שהן תאונות דרכים, אלא גם בתביעות תאונות עבודה "רגילות" שהניזוק מעוניין לקבל אחוזי נכות רפואית מקסימאליים הן לעבר והן לעתיד, כך שהדברים שנרשמים מפיו בפרוטוקול ועדה רפואית ביטוח לאומי הם בעלי משמעות משולשת, הן עובדתית הן רפואית והן משפטית, לעניין התביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה במוסד לביטוח לאומי.

איך מגישים ערר על החלטת ועדה רפואית ביטוח לאומי

בתביעות של תאונות עבודה, ועדות רפואיות של מחלקת נפגעי עבודה במוסד לביטוח לאומי, המועד להגשת ערר על החלטת ועדה רפואית הינו עד 60 יום מקבלת החלטת ועדה רפואית ביטוח לאומי, לידיו של הנפגע, בד"כ בדואר רשום עם אישור מסירה.

את הערר יש להגיש על טופס ייעודי לערר של ועדות רפואית מחלקת נפגעי עבודה למוסד לביטוח לאומי, ובו יש לציין את כל הנימוקים לערר על החלטת ועדה רפואית ביטוח לאומי וכן לצרף את כל המסמכים הרפואיים ו/או חוות הדעת הרפואיות שעליהם הערר מסתמך.

גם אם במועד הערר לא צירפתם את כל המסמכים הרפואיים, אזי עדין ניתן במועד הועדה הרפואית לעררים בביטוח לאומי לצרף מסמכים רפואיים עדכניים ו/או חוות דעת רפואיות של מומחים רפואיים עליהן אתם מעוניינים להסתמך בתביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה ביטוח לאומי.

כמובן שככל שלא פניתן לייצוג עורך דין ביטוח לאומי בועדה הרפואית הראשונה הרי שמומלץ שבעתיים לפנות בטרם הגשת ערר לעורך דין מנוסה בתביעות ביטוח לאומי על מנת שבראש ובראשונה יאמוד את סיכויי הערר, יכין את הערר המנומק לועדה רפואית ביטוח לאומי וכן ייצג אתכם נאמנה במהלך הועדה הרפואית לעררים נפגעי עבודה בביטוח לאומי.

הרבה ניזוקים אינם יודעים שלוועדה רפואית בביטוח לאומי ישנה הסמכות הרפואית והמשפטית לקבוע לניזוק בבדיקה רפואית אחת, העשויה לעיתים להיות קצרה ביותר בת מספר דקות, נכות רפואית צמיתה, כלומר לכל חייו, כך שישנה חשיבות עליונה להכנה לועדה רפואית בביטוח לאומי, וזאת גם כדי להימנע מהליכי ערר בהמשך הדרך לוועדה רפואית בביטוח לאומי, העשויים בד"כ להאריך הימשכות התביעה לנכות מעבודה ומצריכים שוב הכנה ובדיקה רפואית נוספת של הניזוק הפעם בפני ועדה רפואית לעררים בביטוח לאומי.

דבר חשוב אחרון שחשוב לציין לעניין התחום של ועדות רפואיות ביטוח לאומי נפגעי עבודה הוא שחשוב במסגרת תביעת נכות מעבודה בביטוח לאומי גם לבדוק והאם זומנתם בפועל לכל הועדות הרפואיות הרלבנטיות לתחום פציעתכם ו/או פגיעתכם.

מניסיוני משך 20 שנות ייצוג בביטוח לאומי, נוכחתי לדעת שבמקרים רבים לקוחות שלי זומנו לועדה רפואית אחת בלבד, אולם לאחר בחינת התיק הרפואי ותלונותיו של הניזוק, הצלחתי להוכיח ל- ועדה רפואית ביטוח לאומי בהתאם לראיות מוצקות בכתב וכמו כן תוך שאני עותר בבקשה במסגרת הועדה הרפואית בביטוח לאומי עצמה, ואז הלקוח בהתאם לבקשתי, הופנה גם לועדה רפואית נוספת במוסד לביטוח לאומי בתחומים רפואיים נוספים, ואז גם נקבעו לו ע"י הועדות הרפואיות הנוספות בביטוח לאומי בהתאם לבקשתי עבורו, אחוזי נכות רפואיים נוספים, וזאת מעבר לאחוזי הנכות הרפואיים שנקבעו ע"י הועדה הרפואית הראשונה אליה זומן מבחינה כרונולוגית במוסד ביטוח לאומי, מה שלעיתים "העביר" את הניזוק מזכאות למענק חד פעמי בביטוח לאומי בלבד, לזכאות לקצבה חודשית קבועה ממחלקת נפגעי עבודה במוסד לביטוח לאומי.

זומנת ועדה רפואית בביטוח לאומי?

נפגעתם כתוצאה מתאונת עבודה שהיא תאונת דרכים או מרשלנות או מחדל של המעביד במהלך העבודה? מחפשים עורך דין ועדות רפואיות ביטוח לאומי מומלץ ומנוסה? אתם מוזמנים ליצור קשר אישי ישיר ודיסקרטי עם עו"ד אלי מאור ולקבל ייעוץ משפטי מקצועי מ- עו"ד ביטוח לאומי מנוסה ומוכר.

עו"ד אלי מאור ילווה אותך באופן אישי לאורך כל השלבים, החל מההנחיות הראשוניות לגבי אופן ההתנהלות המומלץ לאחר קרות מקרה של תאונת עבודה או תאונת עבודה שהיא גם תאונת דרכים או תאונת עבודה בדרך לעבודה או תאונת עבודה בחזרה מהעבודה, דרך מתן ייעוץ משפטי מפורט לגבי הזכויות שלכם ועד להכנת תביעה לנכות מעבודה וקביעת דרגת נכות רפואית נגד המוסד לביטוח לאומי ולאחר מכן גם נגד חברת הביטוח הרלבנטית, וכמובן במקרה הצורך גם בהגשת תביעה לאובדן כושר עבודה ו/או תביעת לפוליסת תאונות אישיות או פוליסת נכות מתאונה ו/או תביעה לפנסיית נכות, ותוך דאגה שמלוא הזכויות שלכם אכן ימומשו כדין.

לפניה אישית ודיסקרטית ללא התחייבות ו/או תשלום, ניתן לפנות למשרד עו"ד אלי מאור: 03-5798080, או לעו"ד אלי מאור באופן אישי לסלולר: 058-4771125‬, או פניה אישית בדואר אלקטרוני לעיניו של עו"ד אלי מאור בלבד: maor@maor-law.com

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תביעת נזיקין

עו״ד אלי מאור

עו”ד אלי מאור בעל מוניטין, ניסיון והמלצות רבות בתביעות נזיקין (נזקי גוף) מול חברות ביטוח, בתי וקופות חולים, ביטוח לאומי ומשרד הביטחון, המייצג תובעים בלבד.

צרו עימי קשר
מאמרים ופרסומים
דילוג לתוכן