תאונת דרכים עם אופניים חשמליים

bike

מאת: עו"ד אלי מאור, מומחה לתביעות תאונות דרכים

ביום 12.10.2020 ניתן פסק דינו של בית המשפט העליון, המסדיר את התחום של תאונות דרכים אופניים חשמליים, ומבטל את אי הוודאות שהייתה בתחום תאונות עם אופניים חשמליים עד כה. במאמר זה נסקור סיטואציות אפשריות במקרה של תאונה עם אופניים חשמליים, ונפרט את מי ניתן עקרונית לתבוע ובהתאם לאיזה חיקוק ובאיזה דרך.

כמי שמייצג מזה כ-20 שנים מעל 1,000 תביעות בתחום של ניזקי גוף ובפרט תאונות דרכים אופניים חשמליים וכמי שמנהל מספר רב של תביעות של ניזוקים כתוצאה מרכיבה על אופניים חשמליים בבתי המשפט השונים, אני יודע שישנה חשיבות רבה לפסק הדין של בית המשפט העליון בע"א 7023/19 עז' המנוח אסולין נ' הכשרה חברה לביטוח ואח', פורסם ב"נבו".

בפסק דין זה קובע כב' השופט עמית, הנמצא בדעת רוב, בהסתמך בעיקר על שיקולי מדיניות משפטית רבים וכמו גם על נתונים סטטיסטיים, שהונחו לפניו ובעצם מסיים מחלוקת רבת שנים בשאלה המשפטית, האם במקרה של תאונת דרכים אופניים חשמליים, יש לראות באופניים החשמליים "ככלי רכב מנועי" אם לא, ובסופו של פסק הדין הארוך והמנומק וברוב דעות (גם כב' השופט מינץ היה בדעת הרוב), הוחלט שאופניים חשמליים אינם כלי רכב מנועי, בהתאם לדין.

– להלן קישור לכתבה בעיתון "דה מרקר" במסגרתה נשאלתי כ- עורך דין מומחה לתאונות אופניים חשמליים, למשמעות פסק הדין: הכתבה ב"דה מרקר".תאונות אופניים חשמליים

– מהן ההשלכות הפרקטיות על ציבור הרוכבים במקרה של תאונת אופניים חשמליים?  

ההשלכות הפרקטיות של פסק הדין על ציבור הרוכבים שנפגעו במהלך נסיעה או רכיבה על אופניים חשמליים בישראל הן השלכות חיוביות, ובראש ובראשונה על ציבור הנפגעים ברכיבה על אופניים חשמליים, המעורבים בתאונת דרכים בפגיעה הן של מכונית והן של אופנוע או קטנוע שהוא צד ג' אחר, ומעתה בהתאם לפסק הדין לעיל, הם יהיו יכולים להגיש תביעה כנפגעים בהתאם לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ולהנות מפיצוי מלא ע"פ דין, והם בדיוק באותו מצב משפטי כמו כל הולך רגל בישראל שנפגע בתאונת דרכים שבגינה נגרמו לו נזקי גוף.

– האם פסק הדין חל על אופניים חשמליים שבוצעו בהם שדרוגים, אפילו כאלו שהם "פיראטיים" קרי בלתי חוקיים?

בהתאם לפסק הדין כן. גם ניזוקים שנפגעו בתאונת דרכים אופניים חשמליים יוכלו לתבוע את חברת הביטוח לפי פוליסת החובה שהונפקה לצד ג' שפגע בו, ואכן ההלכה של בית המשפט העליון, חלה גם על אופניים חשמליים שעברו "שדרוגים" (גם כאלו שאינם חוקיים) ובוצעו לדוגמא שיפורים להגברת מהירות הנסיעה וכיוצ"ב.

– מהן ההשלכות הפרקטיות על ציבור הולכי הרגל שנפגעו ברחוב מאופניים חשמליים?

בהתייחס לציבור הולכי הרגל שנפגעו ברחוב בפציעות או פגיעות גוף כתוצאה מפגיעה של אופניים חשמליים בהם, ההשלכות הן פחות חיוביות, מאחר ואם לפי פסק הדין אופניים חשמליים, אינם נחשבים ל"כלי רכב מנועי", אזי אין על הרוכבים על אופניים חשמליים, כל חובת עריכת פוליסת "ביטוח חובה" ו/או חובת רישוי ו/או זיהוי ע"פ חוק, וכך שמי שנפגע פגיעת גוף כהולך רגל או נדרס ע"י אופניים חשמליים, לא יוכל לתבוע חברת ביטוח בגין פגיעתו, אלא רק את רוכב האופניים החשמליים באופן אישי, לרבות ובפרט בהתייחס לסיכויי גביית בפועל של תשלום או פיצויים הלא ודאיים ממנו, מאחר וכאמור אין עליו בהתאם לפסק הדין כל חובת עריכת ביטוח לאופניים החשמליים והדבר למעשה נותר להכרעת המחוקק.

– האם ישנן השלכות נוספות של פסק הדין לגבי תאונות עם אופניים חשמליים?

כן. השלכה נוספת חשובה של פסק דין זה, הינה לדוגמא על ציבור התלמידים בגילאים 3-18 שנים המבוטחים ע"פ דין בביטוח תאונות תלמידים – תאונות אישיות, בגין תאונות המתרחשות הן בבית הספר והן מחוצה לו במהלך כל שעות היממה, ועכשיו עקרונית יוכלו רוכבי אופניים חשמליים בתאונות עצמיות להם נגרם נזק גוף, לתבוע את פוליסת תאונות אישיות תאונות תלמידים ולקבל פיצויים, וזאת מבלי שחברות הביטוח יוכלו לטעון לחריג בפוליסה של "כלי רכב מנועי" ו/או של "תאונות דרכים", שלפיו נשלל מהתלמידים כל פיצוי ע"פ הפוליסה לתאונות אישיות תאונות תלמידים, במסגרתה הם מבוטחים.

לסיום, מעיון בפסק הדין ניתן להתרשם די בנקל, שבית המשפט מכיר בעצם באופניים חשמליים ככלי תחבורה שהוא זול וזמין, ולפיכך אין להכביד עליו ובעיקר על הרוכבים עליו, בכל מיני פרוצדורות ועלויות כספיות גבוהות, מאחר וציבור הרובים על אופניים חשמליים, מעוניין להנות מפתרון תחבורתי שהוא בעיקר זול ונגיש, ושיחסית אינו מזהם משמעותית את הסביבה.

זקוקים לעורך דין תאונות דרכים אופניים חשמליים מומחה ומנוסה?

נפגעתם כתוצאה מתאונה עם אופניים חשמליים? או נפגעתם כתוצאה מתאונת עבודה שהיא תאונת דרכים ע"י רכב או אופנוע צד ג' במהלך רכיבה על אופניים חשמליים? מחפשים עורך דין אופניים חשמליים מומלץ ומנוסה? אתם מוזמנים ליצור קשר אישי ישיר ודיסקרטי עם עו"ד אלי מאור ולקבל ייעוץ משפטי מקצועי מ- עו"ד תאונות אופניים חשמליים מנוסה ומוכר.

עו"ד אלי מאור ילווה אותך באופן אישי לאורך כל השלבים, החל מההנחיות הראשוניות לגבי אופן ההתנהלות המומלץ לאחר קרות מקרה של תאונת אופניים חשמליים או תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה או תאונת דרכים בדרך לעבודה או תאונת דרכים בחזרה מהעבודה, דרך מתן ייעוץ מפורט לגבי הזכויות שלכם ולהכנת תביעה לנכות מעבודה נגד המוסד לביטוח לאומי ולאחר מכן נגד חברת הביטוח הרלבנטית, וכמובן במקרה הצורך גם בהגשת תביעת אובדן כושר עבודה ו/או תביעה לפנסיית נכות מקרן הפנסיה ו/או תביעת לפוליסת תאונות אישיות או פוליסת נכות מתאונה, ותוך דאגה שמלוא הזכויות שלכם אכן ימומשו כדין.

לפניה אישית ודיסקרטית ללא התחייבות ו/או תשלום, ניתן לפנות למשרד עו"ד אלי מאור: 03-5798080, או לעו"ד אלי מאור באופן אישי לסלולר: 058-4771125‬, או פניה אישית בדואר אלקטרוני לעיניו של עו"ד אלי מאור בלבד: maor@maor-law.com

אנו מנוסים גם בייצוג מקרי תאונת קורקינט וכן תאונת אופנוע

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תביעת נזיקין

עו״ד אלי מאור

עו”ד אלי מאור בעל מוניטין, ניסיון והמלצות רבות בתביעות נזיקין (נזקי גוף) מול חברות ביטוח, בתי וקופות חולים, ביטוח לאומי ומשרד הביטחון, המייצג תובעים בלבד.

צרו עימי קשר
מאמרים ופרסומים
דילוג לתוכן