תביעה נגד משרד הבטחון או צה”ל

שאלות ותשובות
במסגרת 17 שנות ניסיוני בייצוג נפגעי משרד הבטחון ונכי צה”ל מול קצין התגמולים באגף השיקום של משרד הבטחון, חוזרות בד”כ אותן שאלות ע”י נפגעים בגין תאונות במהלך השירות בצה”ל או במהלך שירות הקבע בצה”ל, אשר מעוניינים לדעת את זכויותיהם במשרד הבטחון.יודגש כי התיקון לחוק הנכים (תגמולים ושיקום), שהוא התיקון המשמעותי ביותר במהלך השנים האחרונות שבוצע בחוק הנכים (תגמוילם ושיקום), ונכנס לתוקף החל מיום 27.4.2017, הופך הדברים אף ליותר מורכבים, אפילו משהיו בעבר.להלן מס’ שאלות הרלבנטיות למי שתובע ו/או מעונין לבדוק זכויותיו לתביעה או לנכות ממשרד הבטחון, המצויות בשגרה ע”י ציבור הנכים:
נפגעתי במהלך השירות בצה”ל, מתי מתיישנת תביעתי?

השאלה היא האם מדובר ב”חבלה רשומה” או שלא מדובר בחבלה רשומה. אם מדובר בחבלה שאינה רשומה, הרי שהתביעה מתיישנת תוך 3 שנים מיום סיום השירות בו נפגע הנכה.יובהר כי חבלה רשומה היא חבלה חבלה שנרשמה, סמוך ליום האירוע שגרם לה, ברשומות של צבא- הגנה לישראל או ברשומות אחרות המתנהלות על ידי המדינה או על ידי מוסד ציבורי שאושר לענין זה על ידי שר הבטחון.מהם השלבים לטיפול בתביעתי למשרד הבטחון?
השלב הראשון הוא שלב ההכרה במשרד הביטחון, במסגרת הבקשה להכרה. כבר בשלב זה, של מילוי טפסי התביעה להכרה, מומלץ להתייעץ עם עו”ד המומחה בתחום, מאחר ואין המדובר במילוי טפסים “טכני”, ולאופי ניסוח הדברים והנספחים אשר מצורפים לתביעה, יש משמעות גדולה לסיכויי ההכרה בחבלה או בתאונה ככזו שאירעה עקב ובמהלך השירות הצבאי ע”י קצין התגמולים.

התאונה הוכרה כתאונה במסגרת השירות בצה”ל, מה השלב הבא?
השלב לאחר שלב ההכרה בתאונה כתאונה שאירעה עקב השירות, הוא השלב בו התיק מועבר לענף ועדות רפואיות בקצין התגמולים, האחראי על בדיקתו הרפואית וקביעת אחוזי הנכות של הנפגע. בהתאם לאחוזי הנכות יקבעו התשלומים אשר זכאי להם הנכה במשרד הבטחון.

אני סבור שהנכות הרפואית שנפסקה לי ע”י הועדה הרפואית המחוזית בקצין התגמולים מקפחת אותי, מה עלי לעשות?
חשוב מאוד לאחר קבלת הפרטוקול לעיין במכתב הנילווה לפרוטוקול מקצין התגמולים אשר מציין את המועד להגשת ערר בזכות לקצין התגמולים, כך שלא יתפספס מועד הגשת הערר.

בד”כ המועד שקבוע הוא עד 45 יום מקבלת החלטת הועדה הרפואית המחוזית. כמובן, שמומלץ להיוועץ עם עו”ד בהגשת ערר מנומק, ובבדיקת בין היתר הצורך בהצטיידות בחוות רפואית רלבנטית, בצורך בביצוע בדיקות עדכניות והבנת השגיאות שביצע הנכה, ברוב המקרים בתום לב, בועדה הרפואית הראשונה המחוזית, שבגינם הועדה הרפואית התרשמה שלא לטובה ממצבו הרפואי של הנכה.

יש לציין כי בסמכות הוועדה הרפואית העליונה אליה מוגש הערר המנומק, לדון בערר המוגש על החלטת הועדה הרפואית המחוזית, לבדוק את הנכה בשנית, והיא יכולה גם לבטל את החלטת הועדה הרפואית המחוזית או לשנותה במידת הצורך, כאשר נטל השיכנוע מוטל על הנכה.

לפניה אישית ודיסקרטית לעו”ד אלי מאור, המומחה בתביעות למשרד הבטחון לחץ כאן

* המפורט לעיל אינו בא למצות את כל המורכבות בהליכים בתביעה מול משרד הביטחון ומומלץ לפנות ליעוץ משפטי ספציפי בכל מקרה לגופו, ואין האמור לעיל כדי להוות תחליף ליעוץ משפטי ספציפי.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

מלאו את הפרטים עכשיו וקבלו
שיחת ייעוץ 1 על 1

סגירת תפריט
דילוג לתוכן