תאונה בחזרה מהעבודה

תאונה בחזרה מהעבודה – תאונת עבודה? על פי חוק הביטוח הלאומי, תאונת עבודה מוגדרת כאירוע אשר התרחש במהלך שעות העבודה. על פי הלכה פסוקה, תאונה בחזרה מהעבודה נחשבת לחלק מפעילות העבודה ולכן מוכרת כתאונת עבודה. עובדים רבים נתקלים בשאלה את מי יש לתבוע במקרה שכזה, שהרי תאונת דרכים מזכה בפיצויים על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בעוד שתאונת עבודה מזכה בקצבה מטעם הביטוח הלאומי. על פי חוק, במקרה של תאונת דרכים בחזרה מהעבודה, העובד רשאי להגיש תביעה כפולה, הן נגד חברת הביטוח והן כנגד המוסד לביטוח לאומי. במידה והתביעה תתקבל במל”ל, העובד יוכר כנפגע עבודה ויהיה זכאי לקבל דמי פגיעה מטעם המוסד לביטוח לאומי.

המוסד לביטוח לאומי דוחה תביעות רבות בגין תאונה בחזרה מהעבודה בטענה כי העובד סטה ממסלול הנסיעה הרגיל ושהיה בדרך לסידורים אישיים. על פי פסיקת בית המשפט, סטייה שכזו מהדרך הרגילה, או התעכבות ללא סיבה הנוגעת לעבודה, עלולה להקשות על קבלת התביעה. תאונת דרכים מאפשרת לנפגע הגשת תביעה כנגד חברת הביטוח, במידה והוכרה כתאונת עבודה, העובד יעמוד בפני וועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי לצורך קביעת נכותו הזמנית או הקבועה. מסקנות הוועדה הן הרות גורליות גם לגבי התביעה כנגד חברת הביטוח ולכן מומלץ טרם ההתייצבות לוועדה בביטוח לאומי, לפנות לקבלת סיוע ממומחה רפואי או משפטי דוגמת עורך דין לתאונת עבודה המתמחה בדיני נזיקין.

התייעצות עם עורך דין לתאונת עבודה כזה המשמש גם עורך דין אובדן כושר עבודה הינה הליך המתחייב טרם הגשת תביעה בנוגע לתאונת עבודה אול לאובדן כושר עבודה הנגרם לצדה. פוליסת אובדן כושר עבודה כוללת התחייבות של חברת הביטוח לשלם למבוטח תגמולים במהלך התקופה בו אינו מסוגל לעבוד בשל מחלה או תאונה.

ברוב הפוליסות נקבע כי המבוטח נחשב כבלתי כשיר לעבודה רק כאשר נשללה ממנו היכולת לעבוד בשיעור של 75%. בשל סעיף זה, על המבוטח להוכיח כי הוא אינו מסוגל להמשיך לעבוד בעבודה הקודמת לתאונה וכן כי אינו מסוגל לעבוד בעיסוק סביר אחר המתאים להכשרתו ולניסיונו. באופן עקרוני מבוטח זכאי לקצבת אובדן כושר עבודה במקרים בהם הוא מצוי באובדן כושר במשך 3 חודשים.

החוק בנוגע לאובדן כושר עבודה מקשה לרוב על המבוטח ולכן עליו לפנות לקבלת סיוע מקצועי של עורך דין לתאונת עבודה המתמחה בדיני נזיקין וכן לסיוע וייעוץ של עורך דין אובדן כושר עבודה במהלך הליך הגשת תביעת אובדן כושר עבודה אל מול חברת הביטוח. ברוב המקרים הדיון בבית המשפט נסוב סביב שני נושאים מרכזיים: מצבו הרפואי של המבוטח והיכולת שלו להמשיך לעבוד באותה העבודה או בעיסוק סביר אחר. בכל מקרה בו חברת הביטוח דחתה את תביעתכם, חשוב לפנות לייעוץ משפטי המתמחה באובדן כושר עבודה.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

מלאו את הפרטים עכשיו וקבלו
שיחת ייעוץ 1 על 1

סגירת תפריט
דילוג לתוכן