רשלנות רפואית במעקב הריון יכולה להתרחש החל מהשלב שבטרם ההתעברות ועד ללידה עצמה, היא מתאפיינת וכוללת גורמים שונים אשר הובילו להיווצרות נזק כגון ייעוץ גנטי רשלני, אי אבחון של מומים, היעדר התייעצות עם מומחים, בדיקות סריקת מערכות ללא איתור של מומים קיימים, היעדר הפנייה ליחידה להיריון בסיכון גבוה ועוד. רשלנות רפואית במעקב הריון מוגדרת כהתרשלות של גורם רפואי אשר גרמה נזק למטופל. במקרים אשר בהם הגורם הרפואי הפר או חרג מהסטנדרטים הרפואיים המקובלים וכתוצאה מכך נגרם למטופל נזק, ניתן להגיש תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית במעקב הריון.

רשלנות רפואית בהריון מתייחסת להפרה של חובת הזהירות המקובלת במהלך טיפול באישה הרה מצד הגורמים המטפלים בהם רופא נשים, רופא מומחה, אחות ועוד ומתייחסת למצבים בהם לא ידעו בני הזוג של העובר כי בריאותו איה תקינה וכי עלול להיוולד להם ילד עם מוגבלות. חשד בגין רשלנות רפואית במעקב הריון נוצר במקרים בהם נולד ילד עם מום מולד או עם תסמונת גנטית ונדרשת בדיקה לגבי התנהלות הגורמים הרפואיים אשר ניהלו את מעקב ההיריון וטיפלו באישה ההרה. במצבים ומקרים בהם ניתן היה לזהות קיומם של מומים או של מחלות גנטיות ייתכן כי קיימת עילת תביעה.

על מנת להוכיח רשלנות רפואית במעקב היריון יש לאסוף את כל החומר הרלוונטי הנוגע למעקב ההיריון הכולל כרטיס מעקב היריון, תוצאות בדיקות מעבדה, בדיקות אולטרסאונד, סקירות מערכות, תיק יולדות מבית החולים, תיק יילוד ומסמכים רפואיים לגבי מצב היילוד. לאחר איסוף החומרים וקבלת חוות דעת רפואית המבססת את התביעה, ניתן להגיש תביעה לבית המשפט.

רשלנות רפואית עיניים הינו תחום רשלנות רפואית הנגרמת כתוצאה מטיפולי עיניים אשר כוללת אבחון לקוי של מחלת עיניים, אי ביצוע הבדיקות המתאימות, מתן טיפול תרופתי שגוי ורשלנות במהלך ניתוח. חלקם של הטיפולים הינם אסתטיים כגון ניתוח לייזר להסרת משקפיים או ניתוח להרמת עפעפיים אשר מהווים חלק נכבד בתחום רשלנות רפואית עיניים. בחלק מן המקרים הרשלנות מתבצעת טרם הטיפול או הניתוח בשלב האבחון של הבעיה כאשר תביעות רבות מוגשות בשל רשלנות באי ביצוע בדיקות מקדימות או כתוצאה מהחלטה על ביצוע הליך כירורגי אשר אינו מתאים למטופל הספציפי. 

לצורך הגשת תביעה בבית משפט במקרים בהם נגרם נזק לאדם אשר עבר טיפול או ניתוח עיניים, יש לבחון את הדיאגנוזה הרפואית עליה התבסס הרופא ולבחון האם הייתה ראויה ועמדה בכללי הפרקטיקה הרפואית המקובלת בתחום העיניים. גם במקרים בהם לא ניתן למטופל הסבר מקיף לגבי הסיכונים הקיימים בביצוע טיפול או הליך כלשהו, ניתן לטעון כי בנוסף לרשלנות טרם הניתוח, הופרה גם חובת ההסכמה מדעת של המטופל. בכל מקרה בו נגרם נזק כתוצאה מניתוח עיניים, מומלץ להתייעץ עם גורם משפטי אשר בקיא ומנוסה בתחום הרשלנות הרפואית לצורך הגשת תביעה לבית המשפט.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן